Značky, které sbírám

22. června 2012 v 18:28 | Jana Š |  Co se jinam nevešlo
Jak jste si již mohly všimnout z modelů co jsem zatím přidala, sbírám hned několik značek.
jako většina jsem začala modely Schleich, postupně přibyli Papo a Bullyland, od kterých jsem upustila a přešla k Breyer, Peter Stone a Safari.
Zde je seznam značek, které sbírám/sbírala jsem a co si o nich myslím

Než začnete číst:
BH = Breyer Horse
PS = Peter Stone Horse
GCH = Grand Champion
SCH = Schleich S
Mold = postoj/forma koně
Conga Lines (CL) = koně stejného moldu v různých barvách. Někteří sběratelé BH a PS se na sbírání CL specializují.

Bullyland

Původ: Německo
Zvláštnost: Vyrábí i, mezi modely, ne příliš častá plemena (kudrnatý baškir, jutský kůň, oldenburg ...)
Počet kusů: 44 (stav v létě 2011) - aktualizuji časem
Koně značky Bullyland jsem objevila náhodou a velmi mne zaujali. Ovšem s postupem času jsem si začala uvědomovat, že nejsou zdaleka tak povedené, abych za ně utrácela. Ty, které mám ve sbírce mám moc ráda a neznamená to, že už si nikdy žádného nekoupím, neboť se postupně zlepšují (jako ostatně všechny značky). Ale tyto modely jsou opravdu na hranici s hračkou a je to na nich vidět - jsou z gumy, obvykle bez stínování, strakoši nejsou obvykle nijak zvlášť propracovaní a nejsou odolní vůči odřeninám. Mají zvláštní (veliké) oči. V posledních 2 - 3 letech se dost inspirují moldy Breyer horse. Hannoverská klisna na postoji Susecion, trakénské hříbě na postoji jednoho z classic hříbat či paint hřebec, který je dost podobný "Rascalovi".

Papo

Původ: Francie
Koupě od/v: Puntanela, Mc-Toy.com
Zvláštnost: Značná část plemen je francouzských
Počet kusů: 32 (stav v létě 2011) - aktualizuji časem
Koně značky Papo už jsou propracovanější než Bullyland, přesto si ale mé srdce definitivně nezískala. I je jsem přestala sbírat cca po dvou letech. Modely co mám si nechám, ale již nepřikupuji další. I když se opět může nějaká srdcovka objevit. Modely jsou z tvrdší gumy (podobné SCH), propracování je různé - od příšerek až po vyslovené krasavce. Malování mi však občas přijde dost odfláknuté. Stejně jako Bully se v posledních letech zlepšují.

Grand Champions (oficiální stránku jsem bohužel nenašla)

Původ: USA
Koupě od/v: Levné knihy
Zvláštnost: Koně mají hřívu a ohon z "vlasů"
Počet kusů: 1
Jelikož mám pouze jeden model, nebudu nijak sáhodlouze hodnotit, neboť nemám možnost porovnání. Koník, kterého mám (irský cob) je velmi hezky propracovaný, ale pod postrojem sedřený (barva se přilepila na postroj). Vyrobeny jsou z hmoty podobné BH. Je to taková hvězdička sbírky. Tuto značku nesbírám, ale právě ona může za to, že jsem s modely koní začala.

Collecta

Původ: Hong Kong/Velká Británie
Koupě od/v: Pompo;
Zvláštnost: S novinkami 2011 nadešel obrat v propracování modelů o 180°
Počet kusů: 4
Co napsat ke Collectě? Asi se teď hodně lidí dotknu, ale Collecta nepatří k mým oblíbencům. I když vezmu v úvahu, že s novinkami 2011 se od koní často jen vzdálené připomínající plemeno jež měli představovat (nebo které jen vzdáleně přípomínali koně) dostali ke krasavcům z nichž se někteří dají přirovnat propracovaností i k Safari či BH.
Ovšem mě nijak zvlášť neuchvátili. ti novější mají i velikost nevhodnou pro někoho kdo holduje velikosti SCH (jsou o něco větší). Možná si jednou pořídím fríse (pro mamku) a arabku s arabem (jelikož se na araby zaměřuji), ale to bude asi tak vše.

Schleich S

Původ: Německo
Koupě od/v: Puntanela, Mc-Toy.com, Pompo, Rumburak; dovoz Jana K.
Zvláštnost: Průřez plemeny všech kontinentů, ale především mají hodně německých plemen
Počet kusů: 103 (stav v létě 2011) - aktualizuji časem
Dostávám se ke čtveřici mých nejoblíbenějších značek. Z počátku jsem byla přesvědčená, že si koupím jen jednoho koně - mého nejmilejšího lipicána. Pak rodinku (ať mu není smutno) a už jsem se vezla. SCh sbírám od roku 2007 a stále mě to "drží".
Modely Schleich jsou moc hezky propracované, plemeno obvykle poznáte na první pohled, jen jsou poněkud robustnější. Jsou moc hezky malované a dobře drží barvu (i když starší modely se podřou snadno) a pokud s nimi není zacházeno s rozumem, sem tam se nějaký ten škrábanec objeví. Ale nejsou křehcí a nějaký ten pád jim neublíží.

Safari ltd.

Původ: USA
Zvláštnost: Ostrý kontrast mezi kvalitou moldu a jeho namalováním
Počet kusů: 8 (stav v létě 2011) - aktualizuji časem
Modely jsou opravdukrásně propracované. Plemeno poznáte na první pohled. Ovšem jak jsem psala ve Zvláštnostech, je krása moldu v ostrém kontrastu k namalování koní, neboť mají často přetahy barev z ohonu/hřívy na zadek(nohy)/krk koně. Krom toho to občas vypadá jako by model malovalo malé děcko - např.: percheron, který je jinak ale opravdu překrásný. Dalším mínusem Safari koníků je jejich křehkost. Nejsou vyrobeni z gumy, ale ani z hmoty jsou BH. Je to něco mezi. Každopádně jsou celkem křehcí - především uši a ohony.
Safari vyrábí modely ve dvou velikost - Winner's Circle (velikost cca jako Safari) a Blue Ribbon (Velikost jako BH Classic)
Tyto modely sbírám teprve od roku 2011, kdy jsem je náhdou objevila v Rumburaku a posléze ve Sběratelském Ráji

Breyer Horses

Původ: USA
Koupě od/v: Abnex, Trinity Holdings
Zvláštnost: Existuje několik velikostí a typů koní (včetně plyšáků)
Počet kusů: 116 (stav v létě 2011) - aktualizuji časem
Co se týče Breyer Horse, začala jsem sbíráním Stablemates, což je druhá nejmenší velikost. Postupně jsem přešla přes Classic (z nichž je většina mamky) na Traditional, kteří jsou největší.
Určitou nevýhodou BH je, že byť je ročně hodně novinek, bývají obvykle ne stejném moldu. Samozřejmě, každý rok je i nějaký nový mold, ale přesto, pokud se nechcete zaměřit na sbírání Conga Lines, tak je to časem dost nevýhodné.

Peter Stone horses

Původ: USA
Koupě od/v: Peter Stone, dovoz Trinity Holdings
Zvláštnost: Existuje několik velikostí a typů koní
Počet kusů: 3 (stav v létě 2011) - aktualizuji časem
PS jsou dle mého názoru nejhezčí. Je opět několik velikostí, z nichž sbírám pouze tu nejvěší - Standard. Osobně se mi nejvíce líbí arabští plnokrevníci.
Stejně jako BH má moldy stejné, ovšem často mění např. postavení uší, ohnou, přidává rozevlátou hřívu a podobně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terybery Terybery | E-mail | Web | 22. června 2012 v 20:48 | Reagovat

Krásně si to vystihla :D
Ani sem nevěděla že PS můžeš sehnat u TH :O

2 Naervon Naervon | Web | 23. června 2012 v 10:27 | Reagovat

Cože, žádná Collecta? Chyba B) ty novinky 2011 a 2012 jsou vážně boží, včera jsem viděla tmavě hnědého andaluského hřebce a byla jsem v těžkém pokušení, ač gumové a větší než chipsy nesbírám :)

3 Jana Š. Jana Š. | E-mail | Web | 23. června 2012 v 12:59 | Reagovat

[2]: No vidíš. Na Colecttu jsem zapoměla ;-) Hned doplním

4 kukusss kukusss | E-mail | Web | 20. srpna 2012 v 18:53 | Reagovat

Ahoj,moc prosím podívej se na:kukusss.blog.cz rozprodávám své koníky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama